Zwierzyniec

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, pięknie położone nad rzeką Wieprz, przy Roztoczańskim Parku Narodowym, ok. 30 km od Zamościa. Miasto ze wszystkich stron otaczają lasy, które stanowią aż 66% powierzchni gminy. W ich pobliżu znajdują się stawy Echo.

Zwierzyniec założono w 1593 r., a prawdopodobnie już na początku kolejnego wieku służył jako rezydencja letnia rodziny Zamoyskich. Początek osadzie dał dwór myśliwski nad stawem. Niedaleko dworu znajdował się wielki zwierzyniec. Od 1990 roku Zwierzyniec jest miastem.

Miasto jest jednym z głównych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych Roztocza. Na zachód od Zwierzyńca przebiega granica pomiędzy wapienno-piaskowcowym Roztoczem Środkowym a lessowym Roztoczem Zachodnim. Zwierzyniec to cudowne miejsce na wypoczynek na łonie przyrody. Serce Roztocza jest pełne zieleni, z cieszącymi oko zabytkami Ordynacji Zamojskiej. Atrakcyjność tego miejsca dodatkowo zwiększa bliskość Roztoczańskiego Parku Narodowego z pięknymi stawami Echo, strzeżonym kąpieliskiem i szlakami turystycznymi.

Roztoczański Park Narodowy obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Jego powierzchnia obejmuje część Roztocza Środkowego ze skałami górnokredowymi, strefę krawędziową, na której występują utwory trzeciorzędowe oraz piaski czwartorzędowe w dolinach. Jest to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce. Gromadnie rosną tu ważne gatunki drzew lasów zachodnioeuropejskich – jodły, buki, świerki, cisy, jawory. Park jest bogaty w ślimaki, krocionogi, pajęczaki i owady. Spotkamy tu także rzadkich przedstawicieli mrówek, szarańczaków, pluskwiaków i chrząszczy. Możemy podziwiać żółwia błotnego oraz turkusowego padalca zwyczajnego.

Roztocze agroturystyka, Zwierzyniec noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.