Stowarzyszenie Porozumienie Pokoleń w Poroninie

Stowarzyszenie Porozumienie Pokoleń ze Sławkowa w dniach od 10.10.2014r. – 21.10.2014 r. realizowało swoje dwa projekty na terenie Gminy Poronin. Małe Ciche noclegi zaprasza.

10.10.2014 r. w Willi Austryjok w Poroninie rozpoczęły się 4-dniowe warsztaty w ramach projektu „Be Democracy” Erasmus +. Uczestniczyła w nich 30 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II ze Sławkowa wraz z opiekunami. Projekt ma na celu wspieranie dialogu pomiędzy młodymi ludźmi,  a decydentami, budowanie trwałych relacji, wypracowanie właściwych i efektywnych form komunikacji pomiędzy partnerami -młodzieżą i decydentami, udział młodych ludzi w życiu obywatelskim (udział w wyborach, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności). W założeniu ma on trwać 10 miesięcy. Młodzież uczestniczącą w projekcie i ich opiekunów przywitał w imieniu władz lokalnych Wójt Poronina – Bronisław Stoch oraz jego Zastępca Andrzej Buńda. Młodzi ludzie odwiedzili również Izbę Regionalną „U Gąsiennicy” w Murzasichle, gdzie wysłuchali przekazanej w dowcipny sposób opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, zbójnikach, muzyce i stroju.Wszystko to przeplatane było muzyką góralską. Podziwiali również piękne widoki najdłuższej i największej doliny w polskich Tatrach, wędrując szlakiem turytsycznym Doliny Chochołowskiej.
Odwiedzili też Urząd Miejski w Zakopanem, uczestnicząc w konsultacjach na temat Budżetu Obywatelskiego.

13.10. 2014 r rozpoczął się kolejny projekt ” Razem dla Demokracji” w ramach Polsko-ukraińskiej współpracy młodzieży Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Uczestnikami jest 17-osobowa grupa z Ukrainy -młodzież wraz z opiekunami ze Szkoły nr 5 w Tarnopolu i 17-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami z Zespołu Szkół w Sławkowie. Uczestnicy dzięki warsztatom dowiedzieli się, dlaczego warto aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. i realizować swoje cele, pracować dla dobra społeczności. Rozmawiali o przyszłości Europy,bezpieczeństwie, wartościach europejskich i wyzwaniach, przed którymi stoi Europa i kierunkach jej rozwoju. Są świadomi faktu, że przyszłość Europy w wielu kwestiach zależy od nich, młodych ludzi.
Młodzież spotkała się z Wójtem Gminy Poronin Bronisławem Stochem oraz Radnym Powiatu Tatrzańskiego Januszem Pawlikowskim. Zdobyła ogólną wiedzę o Poroninie, o władzach Gminy i ich zadaniach, o zarządzeniu Gminą. Dowiedziała się co to jest budżet Gminy i jak jest realizowany.
Młodzież przygotowała wieczory narodowe -ukraiński i polski.  Młodzież gościła również w Redakcji Tygodnika Podhalańskiego, gdzie poznła tajniki wydawania gazety i pracy dziennikarskiej.  Zwiedziła Zakopane i w słoneczną i ciepła niedzielę wedrowała Doliną Chochołowską.


Możliwość komentowania jest wyłączona.