W ciągu miesiąca wody poziom wody w Solinie obniżył się prawie o metr.
To, że wody w bieszczadzkim morzu coraz mniej, widać gołym okiem –
– Aktualnie jej poziom obniżył się do 413,02 m – informuje Maciej Gelberg z PGE Energia. Dla porównania, miesiąc temu wynosił 414 m. Znacznie gorsza sytuacja była w 2011 roku, kiedy woda spadła do 412 m albo w 2003 r. – do 2010 m. M
Taka sytuacja zdarza się często jesienią – na początku października 2018 r. poziom wynosił 413,22 m. Problem mają żeglarze – urządzenia i szyny do slipowania wyłaniają się z wody i wkrótce nie da się po nich wyciągnąć jachtów na brzeg. Opadająca woda odsłoniła odpady pozostawione przez pseudoturystów.
Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznychw całych Bieszczadów
Jezioro Solińskie położone jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny. Jezioro powstało, by chronić Dolinę Sanu przez grożącymi jej powodziami.
Zapora na Jeziorze Solińskim ma 81,8 m wysokości i jest najwyższą zaporą w Polsce. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2, długość ponad 26 km i rekordową pojemność 472 mln m3. Linia brzegowa jeziora liczy sobie ok. 156 km, a jego głębokość sięga miejscami 60 m.
Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Duża Skalista i Mała zwana Zajęcza, oraz Wyspa Zjawa wynurzająca się jedynie przy wyjątkowo niskim stanie wody
Największe ośrodki turystyczne usytuowane przy Jeziorze Solińskim to Polańczyk, Myczkowce, Solina. Polańczyk zyskał nawet miano uzdrowiska ze względu na występujący tam wody mineralne pozwalające na leczenie wielu schorzeń. Jezioro Solińskie to idealne miejsce dla wielbicieli sportów wodnych, a szczególnie żeglarzy i kajakarzy. Jest to wymarzone miejsce do uprawiania żeglarstwa.