Park Nauki i Rozrywki w podopolskim Krasiejowie tworzą dwa podmioty. JuraPark, gdzie można odkrywać tajemnicze losy dinozaurów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka – interaktywne muzeum prowadzące narrację o niezwykłych losach ludzkości i wykorzystujące nowoczesne technologie głównie do opowiadania o naszej prehistorii. Park opowiada niezwykłe losy naszej planety – od jej prapoczątków, poprzez spotkanie z silesaurem odnalezionym właśnie w Krasiejowie aż po współczesność.
Na miłośników nowych technologii przygotowano nie lada gratkę – za pomocą specjalnej aplikacji „Paleotest” na smartfony, można już w domu zacząć odkrywać tajemnice prehistorii. Dzięki niej można na terenie interaktywnego muzeum poznać dodatkowe atrakcje, a kompleks JuraPark nieodpłatnie zwiedzać z audio przewodnikiem.
Jakie atrakcje czekają w Krasiejowie?
Park Nauki i Ewolucji Człowieka – w niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przemierzymy wspólnie podróż w czasie. Przekraczając próg PNIEC zwiedzający decyduje się na uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu. Stanie się świadkami fascynujących przemian i dołączyć do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów. Cała przygoda rozpoczyna się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal. PNIEC to najnowocześniejsze muzeum opowiadające dzieje ludzkości w Europie. Naszpikowane technologia interaktywnymi, kinetycznymi, czy augmented reality opowiada niezwykłą historię nas samych – od prapoczątków po współczesność, wykraczając nieśmiało w przyszłość. Wizyta tam to także gratka dla miłośników nowoczesnych technologii.
Tunel Czasu – to miejsce magiczne, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie specjalnego pociągu, swoistej Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel, udajemy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. To także jedno z najdłuższych kin 3D na świecie.
Pawilon Paleontologiczny – zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.: „Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter „in situ”. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można zobaczyć tutaj rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert. Dla paleontologów zaprojektowano ruchomą platformę poruszającą się nad polem skamieniałości. W sezonie, od lipca do września, można przyjrzeć się pracy paleontologów. Stanowi to ciekawą atrakcję turystyczno-edukacyjną.
Ścieżka edukacyjna – prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1 500 m Czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi od 1,5 do 2 godzin. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Modele, które można podziwiać w JuraParku wykonywane są przez współpracujących z nami paleo-rzeźbiarzy z niezwykłą dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata. Prawie 70 gatunków – około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie.
Plac Zabaw i Park Rozrywki – na najmłodszych czeka Plac Zabaw o powierzchni ponad 3000 m kw. Największą atrakcją dla dzieci powyżej 3 roku życia będzie z pewnością 12-metrowa wieża, z której można zjechać rurami znajdującymi się na trzech kondygnacjach osiągając znaczne prędkości. A to tylko niektóre z atrakcji. Z kolei Park Rozrywki powstał specjalnie z myślą o zapewnieniu sporej dawki zabawy i emocji dla całej rodziny. Znajdują się tu karuzele, Statek Piracki, dmuchane zjeżdżalnie, automaty do gier, symulatory, trampoliny i euro-bungy. Działa w nim także Bajkowa Kraina Dinozaurów – labirynt pełen tajemniczych przejść, zjeżdżalni i zakamarków.
Prehistoryczne Oceanarium – to miejsce, które zachwyca. Sprawia, że goście przenoszą się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. To sceny, w których staje się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory można było je poznać jedynie w książkach. Potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon, czy też obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur – to tylko niektóre z okazów, które można zobaczyć w oceanarium.