Lesko

Lesko to miasto w województwie podkarpackim, położone w Górach Sanocko-Turczańskich na prawym brzegu Sanu. Ze względu na usytuowanie na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego pomiędzy Soliną a Sanokiem bywa nazywane „Bramą Bieszczad”.

Osada na terenie dzisiejszego Leska powstała prawdopodobnie w XIV wieku, choć wzmianka o niej pochodzi dopiero z roku 1436. W II połowie XV w. osada uzyskała prawa miejskie i wzniesiono tu zamek. Okres świetności miasta przypada na rządy Stanisława Stadnickiego. Do połowy XVII wieku było ono ważnym ośrodkiem handlu, rzemiosła i kultury lokalnej.

O atrakcyjności turystycznej miasta stanowią piękna przyroda, malownicze krajobrazy i wspaniałe zabytki. Lesko stanowi także bardzo dobrą bazę wypadową w Bieszczady.

Najcenniejsze zabytki Leska są pochodzenia żydowskiego. Pozostała po nich późnorenesansowa synagoga, mieszczące aktualnie sale wystawowe i cmentarz, na którym znajduje się ponad 2 tysiące macew, z czego najstarsza z 1548 r.

Późnogotycki zamek Kmitów został wzniesiony z inicjatywy wielkiego marszałka koronnego Piotra Kmity. Znajduje się on w dolinie Sanu i obecnie mieści się w nim ośrodek wypoczynkowy.


Możliwość komentowania jest wyłączona.