Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój – opis

Krynica Zdrój to miasto w woj. małopolskim, jeszcze nie dawną  oficjalną nazwą było Krynica. Często używa się nieformalnej nazwy Krynica Górska.

Klimat tego uzdrowiska jest bardzo sprzyjający, a położenie dosyć wysokie (ok. 600). Miasto znane jest ze swoich właściwości leczniczych, posiada kilka pijalni wód, gdzie za opłatą można posmakować różnych kompozycji mineralnych. W górach można znaleźć źródła bezpłatne, np. Źródło Miłości na zboczu Góry Parkowej.

Krynica  położona jest pomiędzy trzema górami: Krzyżową , Parkową  i Jasiennikiem.

Kryniczanka rzeka  przepływa z północy na południe przez całą długość miasta. W samym centrum wpływa do niej z jej lewego brzegu potok Palenica
Tuż obok spotykają się też trzy główne drogi Krynicy, biegnące wzdłuż potoków: na południe w stronę Muszyny, na północ w kierunku Grybowa i Nowego Sącza oraz na wschód w stronę Tylicza.

Rozwój miasta wiąże się już z odkryciem w XVII w. leczniczych wartości źródeł mineralnych. Początkiem uzdrowiska Krynica Zdrój noclegi był wybudowany w 1794 roku „Mały Domek”, który od 1804 r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe. Początkiem XIX rwieku Krynica została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym i zaczął tu wkrótce ordynować pierwszy stały lekarz.

Krynicy jako uzdrowisko rozpoczęła w 1856 r.  kiedy działalność Józefa Dietla – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii.

Już od 1858 r. stosowano były tu  kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska. W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne Krynica pensjonaty i teatr modrzewiowy.

W  XIX wieku Krynica była modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków tj.  J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J. I. Kraszewski, przebywali tu również: L. Solski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K. I.Gałczyński, J. Kiepura (miał tu własną willę „Patria”).

Wolne pokoje Krynica Zdrój dla każdego!!!


Możliwość komentowania jest wyłączona.