Ciekawe formy turystyki na Roztoczu

kwatery

wymarzone

urlop

wczasowisko

turystycznie

mrugala

Roztocze noclegi to bardzo dobre miejsce do uprawiania różnych form turystyki.

Duża powierzchnia tej krainy (około 2.000 km² Roztocza Polskiego i dodatkowo 1.000 km² na Ukrainie) jest gwarantem, że odkrywanie Roztocza nie będzie nudne i jednocześnie pozwoli odpocząć od wielkomiejskiego tłumu i zgiełku.

Niemal każde ciekawe miejsce na tym terenie jest opisane w wielu dostępnych przewodnikach. Pojawiają się coraz dokładniejsze mapy, także przystosowane do nawigacji GPS. Na ich podstawie można też planować własne warianty wycieczek w dziewicze zakątki Roztocza.

Najpopularniejsze sposoby zwiedzania Roztocza to przede wszystkim turystyka rowerowa, piesza i samochodowa.

Ale coraz częściej można zobaczyć przemierzających te tereny jeźdźców na koniach a niektóre odcinki rzek wykorzystują kajakarze.

Teren Roztocza Zachodniego z wieloma niezalesionymi wzgórzami upodobali sobie paralotniarze.

Roztoczański Park Narodowy (RPN) z siedzibą w Zwierzyńcu jest obszarem szczególnej ochrony.

Turystyka na terenie parku jest możliwa wyłącznie po wyznaczonych szlakach i ścieżkach oraz na zasadach określonych w regulaminie parku.

Przez park prowadzą też tranzytowe szlaki turystyczne (m.in. „Partyzancki” na północy i „Krawędziowy” na południu parku) – nie pobiera się na nich dodatkowych opłat związanych ze wstępem do parku.

Strefa nadgraniczna obejmuje południowo-wschodnią część Roztocza Polskiego (sąsiedztwo z Ukrainą).

Patrol Straży Granicznej – w ramach wykonywania swych zadań – ma prawo do wnikliwego zbadania okoliczności przebywania ludzi w strefie nadgranicznej (zatrzymanie do kontroli, wylegitymowanie, żądanie złożenia wyjaśnień itp.).

Dlatego, planując wycieczki w bliskim sąsiedztwie granicy ukraińskiej (zwłaszcza po obszarach leśnych i odludziach), należy posiadać dokument tożsamości oraz warto powiadomić o tym Placówkę Straży Granicznej. Wtedy spotkanie ze strażnikami w leśnej głuszy na pewno będzie znacznie przyjemniejsze i krótsze.

W granicach Roztocza Placówki Straży Granicznej znajdują się w miejscowościach Hrebenne i Horyniec.

Nieco błędne utożsamianie w przeszłości nazw Roztocze i Zamojszczyzna, wydarzenia historyczne najczęściej dotykające jednocześnie Roztocza i terenów sąsiadujących spowodowały, że termin Roztocze bywa kojarzony z obszarem większym niż jego fizyczne granice.

Dodatkowo wiele szlaków zaczynających się na Roztoczu prowadzi przez obszary sąsiadujące z Roztoczem.

Przykładem może być zaczynający się w Zwierzyńcu pieszy szlak „Roztoczański” (kolor żółty), którego kilkunastokilometrowy odcinek prowadzi przez Równinę Biłgorajską i kończy w odległej o 20 km od granic Roztocza wsi Bidaczów.

Dlatego opisywane tutaj szlaki turystyczne i ciekawe miejsca również nie odnoszą się wyłącznie do obszaru Roztocza w jego geograficznych granicach.

Łączna długość oznakowanych szlaków pieszych wynosi prawie 1000 kilometrów.

Długość szlaków rowerowych to obecnie około 500 km.

Jednak sieć szlaków turystycznych na Roztoczu nadal się rozwija i obejmuje miejsca na Roztoczu, które do niedawna były znane tylko nielicznym miłośnikom regionu.

Zakopane noclegi centrum, Biały Dunajec noclegi blisko wyciągu, Jastarnia noclegi domki, Żywiec ośrodki wypoczynkowe, Węgorzewo noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.