Ciekawe formy turystyki na Roztoczu

kwatery

wymarzone

urlop

wczasowisko

turystycznie

mrugala

Roztocze noclegi to bardzo dobre miejsce do uprawiania różnych form turystyki.

Duża powierzchnia tej krainy (około 2.000 km² Roztocza Polskiego i dodatkowo 1.000 km² na Ukrainie) jest gwarantem, że odkrywanie Roztocza nie będzie nudne i jednocześnie pozwoli odpocząć od wielkomiejskiego tłumu i zgiełku.

Niemal każde ciekawe miejsce na tym terenie jest opisane w wielu dostępnych przewodnikach. Pojawiają się coraz dokładniejsze mapy, także przystosowane do nawigacji GPS. Na ich podstawie można też planować własne warianty wycieczek w dziewicze zakątki Roztocza.

Najpopularniejsze sposoby zwiedzania Roztocza to przede wszystkim turystyka rowerowa, piesza i samochodowa.

Ale coraz częściej można zobaczyć przemierzających te tereny jeźdźców na koniach a niektóre odcinki rzek wykorzystują kajakarze.

Teren Roztocza Zachodniego z wieloma niezalesionymi wzgórzami upodobali sobie paralotniarze.

Roztoczański Park Narodowy (RPN) z siedzibą w Zwierzyńcu jest obszarem szczególnej ochrony.

Turystyka na terenie parku jest możliwa wyłącznie po wyznaczonych szlakach i ścieżkach oraz na zasadach określonych w regulaminie parku.

Przez park prowadzą też tranzytowe szlaki turystyczne (m.in. „Partyzancki” na północy i „Krawędziowy” na południu parku) – nie pobiera się na nich dodatkowych opłat związanych ze wstępem do parku.

Strefa nadgraniczna obejmuje południowo-wschodnią część Roztocza Polskiego (sąsiedztwo z Ukrainą).

Patrol Straży Granicznej – w ramach wykonywania swych zadań – ma prawo do wnikliwego zbadania okoliczności przebywania ludzi w strefie nadgranicznej (zatrzymanie do kontroli, wylegitymowanie, żądanie złożenia wyjaśnień itp.).

Dlatego, planując wycieczki w bliskim sąsiedztwie granicy ukraińskiej (zwłaszcza po obszarach leśnych i odludziach), należy posiadać dokument tożsamości oraz warto powiadomić o tym Placówkę Straży Granicznej. Wtedy spotkanie ze strażnikami w leśnej głuszy na pewno będzie znacznie przyjemniejsze i krótsze.

W granicach Roztocza Placówki Straży Granicznej znajdują się w miejscowościach Hrebenne i Horyniec.

Nieco błędne utożsamianie w przeszłości nazw Roztocze i Zamojszczyzna, wydarzenia historyczne najczęściej dotykające jednocześnie Roztocza i terenów sąsiadujących spowodowały, że termin Roztocze bywa kojarzony z obszarem większym niż jego fizyczne granice.

Dodatkowo wiele szlaków zaczynających się na Roztoczu prowadzi przez obszary sąsiadujące z Roztoczem.

Przykładem może być zaczynający się w Zwierzyńcu pieszy szlak „Roztoczański” (kolor żółty), którego kilkunastokilometrowy odcinek prowadzi przez Równinę Biłgorajską i kończy w odległej o 20 km od granic Roztocza wsi Bidaczów.

Dlatego opisywane tutaj szlaki turystyczne i ciekawe miejsca również nie odnoszą się wyłącznie do obszaru Roztocza w jego geograficznych granicach.

Łączna długość oznakowanych szlaków pieszych wynosi prawie 1000 kilometrów.

Długość szlaków rowerowych to obecnie około 500 km.

Jednak sieć szlaków turystycznych na Roztoczu nadal się rozwija i obejmuje miejsca na Roztoczu, które do niedawna były znane tylko nielicznym miłośnikom regionu.

białka tatrzańska noclegi, chochołów noclegi domki, Darłówko pensjonaty, noclegi Wołkowyja, kwatery mrągowo

Możliwość komentowania jest wyłączona.