Berezka

Berezka to miejscowość agroturystyczna w województwie podkarpackim i leży nad potokiem Bereźnica. Wieś lokowana na prawie włoskim w I połowie XVII wieku w dobrach Balów z Hoczew i aż do II połowy XVIII wieku pozostawała w rękach Balów, którzy wznieśli tu murowy dwór otoczony fortyfikacjami. Ten ostatni w 1892 roku sprzedał dobra w Berezce Karolowi Starzeńskiemu i jego żonie  Helenie z Biesiadeckich. W 1916 roku majątek ziemski w Berezce został sprzedany rodzinie Adamskich, a od 1921 należał do Stanisława Małcużyńskiego. W wyniku tzw. reformy rolnej przeszedł po II wojnie światowej na własność Skarbu Państwa.. Berezka noclegi z roku na rok coraz bardziej popularne noclegi w Bieszczadach. Turyści kochają Bieszczady domki zwłaszcza te blisko jeziora jak i na odludziu.

Atrakcje
Ruiny cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego , która została wzniesiona w 1868 roku na miejscu poprzedniej, drewnianej zbudowanej w 1444roku i ta data bowiem widniała na jednej z belek po rozebranej cerkwi, po której część materiału została użyta do budowy nowej świątyni. Po wojnie w ramach akcji „Wisła” wszystkich mieszkańców Berezki wysiedlono, a opuszczona cerkiew powoli popadała w ruinę. Pozostały po niej mury, na których rosną krzewy i małe drzewka. Przy tych właśnie ruinach stoi drewniany krzyż z tablicami pamiątkowymi o treści: „Pamięci parafian z Berezki, Woli Matuszowej oraz Niżnej Bereźnicy, którzy tą cerkiew budowali….”
Kościół p. w. Wniebowzięcia NMP jest nowym, niewielkim kościołem, który niczym specjalnie się nie wyróżnia, ale warte uwagi jest to w jakich „bólach się rodził”. Po II wojnie światowej zbierali się również na starym cmentarzu, przy niewielkiej kapliczce grobowej z 1870 roku i z uwagi na to, że pomimo starań ówczesne władze nie wyrażały zgody na budowę kościoła. Natomiast wierni podstępem w 1973 roku w jedną niedzielę powiększyli kaplicę o 20m ² i tym samym sposobem powstał maleńki kościółek. Po długich staraniach 07.07.1986 roku uzyskano zezwolenie na budowę kościoła. Trzy lata później 13.10.1990 roku kościół został poświęcony, a obok kościoła stoi metalowa dzwonnica przykryta drewnianym dachem.
Wiejskie Zoo w którym znajdziemy zwierzątka gospodarskie np. króliki, cielaczki, kozy, owce, indyki, kaczki, gęsi, myszy, szczury, pawie i gołębie oraz wiele innych. Mamy na terenie zoo również staw, studnię z żurawiem, zielony labirynt, dojenie sztucznej krowy, trampoliny, wiejskie kręgle, zjeżdżalnie oraz ule. Na terenie zoo nikt z Was nudzić się nie będzie, bo mamy również przejażdżki konne, zjeżdżalnie liniowe oraz park linowy, a resztę atrakcji poznacie na miejscu.
Warto też zajrzeć do Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie znajduję się to 3 km od Berezki. Muzeum kultury Bojków gromadzi i dokumentuje pamiątki kultury materialnej i duchowej dawnych mieszkańców terenu obecnej gminy Solina. Początki muzeum sięgają lat 70 XX wieku , kiedy to pasja gromadzenia śladów przeszłości Myczkowa przyczyniła się do powstania prywatnych zbiorów obecnego muzeum Stanisława Drozda. W muzeum znajdują się również kopie strojów przysłane z Nowego Jorku przez dawną mieszkankę Bereźnicy.
Szlaki spacerowe:
Czerwony – prowadzący od węzła szlaków przy szkole do ruin cerkiew i parku podworskiego, a następnie grzbietem 499m do kompleksu leśnego z Górą Kamieniec i powrotem doliną potoku Bereźnica do wsi.
Żółty – dzielący pętle szlaku czerwonego na dwie mniejsze części i prowadzi od parku podworskiego, przez wzniesienie widokowe w dolinę potoku Bereźnica do przechodzącego szlaku czerwonego.
Zielony – prowadzący szosą w kierunku Woli Matiaszowej i za wsią skręcający na Kiczelę, a za szczytem wiodący powrotem do wsi.
Niebieski – biegnący od węzła szlaków do górnej części wsi, skrajem lasu, przez potok Głęboki do drogi leśnej schodzącej z masywu Szczuba na Wisinę, a następnie prowadzący nad pod ruiny cerkiew.

Berezka noclegi domki, Berezka domki, Bieszczady pokoje gościnne

Możliwość komentowania jest wyłączona.