Wetlina

 

Wetlina noclegi

Duża miejscowość letniskowa i ośrodek ruchu turystycznego u południowego podnóża Połoniny Wetlińskiej (ok. 300 mieszk.).

Autobusy do Sanoka, Krosna, Rzeszowa. W sezonie letnim dodatkowe kursy na trasie Sanok – Ustrzyki Górne. Poczta, Straż Graniczna, ratownik GOPR (w placówce SG).

Liczne placówki noclegowe różnej klasy (m.in. duży dom wycieczkowy PTTK i całoroczne schronisko młodzieżowe), kilka pól namiotowych. 2 km za miejscowością w stronę Ustrzyk Górnych dobrze wyposażony kemping BPN, urządzony na terenie dawnej wielkiej fermy hodowlanej. Nowy kościół parafialny.

Nazwa osady pochodzi od wetłyny – odmiany wierzby. Wetlinę lokowali Kmitowie przed 1580 r. na prawie wołoskim. W 1921 r. liczyła 135 domów i 805 mieszkańców (770 grek., 27 rzym., 8 mojż.). W okresie międzywojennym rozciągała się na przestrzeni 6,5 km i dzieliła się na trzy części, odzwierciedlające kolejne etapy jej zasiedlania. Najniżej położona i najstarsza część to Stare Sioło, gdzie znajdował się dwór i młyn. W części środkowej, zwanej Zabrodziem, stała cerkiew. Najwyższą i najmłodszą część wsi zwano Osadą; rozciągała się od zbiegu Górnej Solinki i Wetlinki po Przełęcz nad Berehami.

Po przejściu frontu, co najmniej do wiosny 1945 r., Wetlina była kontrolowana przez oddziały UPA, które kurowały tu swoich chorych i rannych. Po zajęciu przez wojsko polskie i pacyfikacji uległa całkowitemu wyludnieniu i zniszczeniu. Pozostała ogromna, murowana cerkiew o pięciu kopułach, zbudowana w 1928 r. Około 1950 r. wysadzili ją w powietrze żołnierze WOP. Na jej miejscu stanął w 1980 r. kościół parafialny i dom zakonny bernardynów. Fragment kopuły cerkwi posłużył do wykonania kapliczki koło domu zakonnego.


Możliwość komentowania jest wyłączona.