Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to dwa karkonoskie kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem.
Najlepiej wybrać jedna z piękniejszych tras w całych Karkonoszach z Michałowic nad Śnieżne Stawki położone na dnie Śnieżnych Kotłów

Na punkt startowy najlepiej wybrać miejscowość Piechowice, a dokładniej Michałowice, będące dzielnicą gminy Piechowice.

Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisłym Karkonoskiego Parku Narodowego. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m.. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe. Na Śnieżne Kotły można dojść np ze Szrenicy.

Wielki Śnieżny Kocioł
Głębokość Wielkiego Śnieżnego Kotła wynosi ok. 250 m, a wysokość ścian osiąga 150 m.Dno kotła leży na wysokości ok. 1245 m n.p.m.

Mały Śnieżny Kocioł
Głębokość Małego Śnieżnego Kotła wynosi ok. 300 m, a wysokość ścian skalnych dochodzi do 100 m. Ściany są poprzecinane kilkoma żlebami.

Śnieżne Stawki
Na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła i na przedpolu Małego Śnieżnego Kotła, pomiędzy morenami, znajdują się trzy, okresowo wysychające jeziorka polodowcowe o nazwie Śnieżne Stawki i kilka młak.

Moreny
W obrębie Śnieżnych Kotłów oraz na ich przedpolu znajduje się pięć wałów moren czołowych i bocznych, natomiast przestrzeń pomiędzy nimi pokryta jest głazami moreny dennej.

Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach. W Śnieżnych Kotłach występuje skalnica śnieżna – gatunek endemiczny – jedyne miejsce w Europie Środkowej. Kolejny gatunek to rozrzutka alpejska – rodzaj paproci, a jedyne na świecie stanowisko podgatunku tzw. bazaltowej skalnicy darniowej występuje tylko w Śnieżnych Kotłach.

Szlak wytyczony jest leśną drogą, równolegle do płynącego z lewej strony Złotego Potoku.


Możliwość komentowania jest wyłączona.